Autentická pedagogika

02.12.2022

Knihu možno objednat zde: https://reditelskaakademie.cz/product/autenticka-pedagogika-knizni-novinka-2/

Obsah

Prolog Úvod Zastavení školní Škola Mateřská škola Základní škola Málotřídní škola Ověřeno staletími Pohled inspekce Zastavení u lidí Hierarchie Učitel Koncept práce učitele Děti, žáci Rodiče Prarodiče Zřizovatel Ředitel Zastavení u věčných principů Pravidla Práva a povinnosti - dvě strany téže mince Soutěžení kontra soupeření Zločin a trest aneb Hůl v koutě Individualita x individualismus Trivium není triviální zbytečností Inflace vzdělání Zastavení formativní Cíle Metody Kritéria Hodnocení Klíčové kompetence Školní vzdělávací program - příběh každé školy Proces změny Komunikace Celoživotní učení Sdílení Zastavení autentické Autenticita Rituály Čas ve výchově Regresivní omyly Rozloučení Doporučené knihy

Úvod

Pořád někam spěcháme. Zřejmě toho chceme stihnout nějak moc a zapomínáme na to, že na každé cestě jsou důležitá i zastavení. Ve chvílích klidu je možno přemýšlet, vyhodnocovat, srovnávat či plánovat další etapy naší cesty. Cesta vzdělávání, učení, rozvoje a kultivace je krásná. Je fascinující, obohacuje všechny zúčastněné. Každý z nás je právě tam, kde je, díky učení, díky lidem, kteří na nás působili, předávali znalosti, otvírali dveře, ukazovali cestu. Moje kniha chce vaši cestu lemovat právě těmi zastaveními. Budeme společně přemýšlet o principech, zásadách i pravidlech, budeme společně přemýšlet o škole, jejích lidech, rámcích i její nezbytnosti pro rozvoj a kultivaci společnosti, budeme přemýšlet o novém konceptu a pojetí autentické pedagogiky.

Chcete-li přijmout mé pozvání na cestu i jednotlivá zastavení, nachystejte si prosím klidný čas na práci i přemýšlení, klidný čas na otázky kladené knize, svému okolí, ale především sami sobě. Jen tehdy, jsme-li srovnáni se sebou, svými principy a zásadami, můžeme se vydat na cestu učení druhých, na cestu vzdělávání a kultivace dětí, žáků i všech ostatních.

Moc se těším na společné chvíle...